Zasady funkcjonowania rozrzutników obornika
- Szczegóły
Rozrzutnik obornika to maszyna rolnicza o dość prostej budowie, ale niezwykle ważnej funkcji. Jej zadaniem jest bowiem rozwożenie, rozdrabnianie oraz równomierne rozrzucanie nie tylko kompostu czy gnojówki, ale także torfu, masy roślinnej i wapna dolomitowego. Robienie tego bez rozrzutnika (nazywanego także roztrząsaczem) byłoby o wiele mniej efektywne i o wiele bardziej czasochłonne. Szczególnie że do atutów tej maszyny zaliczyć można łatwość manewrowania nią nawet w najtrudniejszych warunkach, na przykład na wilgotnych albo nierównych gruntach. Wspomnieć też warto, że rozrzutnik obornika łatwo przerobimy na przyczepę, którą przewieziemy płody rolne, a później szybko przywrócimy mu jego podstawową rolę.
Jak jest zbudowany i jak działa rozrzutnik do obornika?
Przypominający dużą przyczepę rozrzutnik obornika może mieć jedną albo dwie osie z kołami. Pojedyncza oś zmniejsza tarcie i ułatwia manewrowanie maszyną, nawet wówczas, gdy doczepiona jest do ciągnika o mniejszej mocy. Roztrząsacze z dwiema osiami dysponować zaś mogą większą ładownością. Ale w każdym przypadku podstawowym elementem maszyny będzie blaszana skrzynia załadunkowa o pojemności od dziesięciu do ponad dwudziestu metrów sześciennych. Skrzynię tę cechować musi wytrzymałość i odporność na korozję.
W skrzyni załadunkowej instaluje się łańcuchowe przenośniki, sterowane za pomocą układu hydraulicznego. Przenośniki te podsuwają obornik (albo inne materiały, o których wspominaliśmy wyżej) pod obracający się wałek z nożami – zamontowany poziomo lub pionowo, napędzany przez moment obrotowy przenoszony z silnika. Dzięki szybkiej pracy wałków rozdrobniony materiał wyrzucany jest z roztrząsacza ponad boczną lub tylną burtą na odległość przekraczającą dwadzieścia metrów. Trudno więc wyobrazić sobie, aby współczesne gospodarstwo rolne mogło zrezygnować z wykorzystywania takiej maszyny.